|
Mobil(internet) 2G/3G/4G frekvenciák Magyarországon |
|
|
|
Az alábbi oldalon a Magyarországon (és EU-ban) használt mobiltelefon frekvenciákat/sávokat foglaljuk össze részletesebben:
- 2G (GSM): Elsősorban hanghívás és SMS küldésére használt, valamint (a ma már lassúnak ható második generációs) EDGE internetre (ha a 3G, illetve 4G nem elérhető telefonunk még mindig így "csorgatja" a byte-okat), Magyarországon használt sávjai:
- 2G/GSM900 (925 ~ 960 MHz)
- 2G/GSM1800 [DCS] (1805 ~ 1880 MHz)
-
3G/WCDMA: Elsősorban mobilinternetezésre használt, de hagyományos hanghívás is bonyolódik rajta, mert jobb (hang)minőséget biztosít, mint a 2G (GSM), már ahol egyáltalán van.
Használt 3G sávok Mo-n:
- 3G/WCDMA 900 (925 ~ 960 MHz): Vodafone (vidék)
- 3G/WCDMA 2100 (2110 ~ 2170 MHz): nagyobb városok és környéke (Telekom, Telenor, Vodafone)
-
4G/LTE: Jelenleg mobilinternetezésre használt, vagyis videó telefonálásra, online beszélgetésre, üzenetküldésre, chatelésre, böngészésre, facebookozásra, YouTube bőgetésére alkalmas. Azonban a későbbiekben hanghívásra is lehet majd használni a technológiát. (Frissítés: a Telekom végül már idén elindította a 4G-s hanghívás szolgáltatását (VoLTE), már amennyiben a telefon is képes rá, pl. egy újabb okostelefon. A többi szolgáltatót
egyenlőre még nem is érinti már ez a változás.) A 4G-t az internet robbanásszerű elterjedése/használata tette szükségessé.
EU-ban és Mo-n használt 4G sávok:
- 4G/LTE 800 [Band 20] (791 ~ 821 MHz): elsősorban (Vodafone által használt) vidéken, valamint gyérebben lakott területek esetén
- 4G/LTE 1800 [Band 3] (1805 ~ 1880 MHz): Telenor és Telekom nem épített új hálózatot/rendszert, hanem inkább (közösen) használja a régit
- 4G/LTE 2600 [Band 7] (2620 ~ 2690 MHz): elsősorban Vodafone által használt, valamint Telekom a határ mentén, illetve zsúfolt (használati) helyeken (pl. Budapest belváros, nagyobb rendezvények, 4-es metró, stb.)
Minél alacsonyabb a frekvencia, annál nagyobb a hatótávolság, a terjedés miatt annál egyszerűbb lefedni nagyobb területet, illetve nagyobb frekvencia, nagyobb sávszélességgel (kapacitással) párosul. Ezért általánosságban elmondható, hogy a zsúfolt, nagy népsűrűségű helyeken továbbra is az 1800 MHz-es (Telenor, Telekom) és 2600 MHz-es (Vodafone) tartomány használata dívik a kapacitás miatt, míg elsősorban vidéken, kisebb településeken, falvakban a 800 MHz a nyerő. Amennyiben esetleg részletesebben is érdekli, vagy éppen szeretné megtudni, hogy telefonja jelenleg melyik 4G LTE sávon csatlakozik, az alábbi oldalaon található leírás alapján leellenőrizheti azt. Vagyis a környéktől függ, hogy a mobilszolgáltatók melyiket használják. Városban főleg az 1800 MHz-es és 2600 MHz-es frekvencián tudunk mobilnetezni, vidéken azonban a jobban terjedő, ezért nagyobb területet lefedő 800 MHz-en megy a 4G, és ezzel lehet jobb beltéri lefedettséget elérni.
A telefon, ha 4G képes (általában okostelefon), és aktivált a kártyán/előfizetésnél a mobilinternet, akkor (ahol tud, és persze ez az alapértelmezett) alapból 4G-n csatlakozik, amint azonban hagyományos hívás érkezik - kivéve VoLTE - levált 3G (ahol elérhető), vagy 2G-re és a beszélgetés a továbbiakban ebben a sávban zajlik.
A mobilszolgáltatók által Magyarországon jelenleg használt 2G/3G/4G frekvenciákról itt olvashat részletesebben: Telekom, Telenor és Vodafone.
Szolgáltatók lefedettségi térképe és elnyert frekvenciái:
Teljes mobil (4G spektrumot is) lefedő zavaróinkat, mobilblokkolóinkat, mobilzavaróinkat itt találja.
(Figyelem: A megadott frekvencia értékek az ún. downlink - vagyis amit a bázisállomás ad a mobilkészülék felé, ez a telefon vételi frekvenciája - frekvenciák!)
(Továbbá felhívjuk kedves vásárlóink szíves figyelmét, miszerint a mobil zavarók hatásfoka nagymértékben függ a környező mobil jel erősségétől is. Amennyiben pl. szolgáltatói adótorony közelében használja, akkor sajnos a hatás akár lényegesen kisebb is lehet a vártnál. A környezetében található mobil adótornyokról a OpenStreetMap oldal mobiltelefon-tornyok térképén, vagy akár az OpenSignal Android-os / iOS verziójú alkalmazás segítségével informálódhat részletesebben.)
|
|
|
|
|
|